luxexpress, site logo

Kuidas saame aidata?

Tagasi

Alaealistega reisimine

Eesti siseriiklik liin 

 

Eesti-siseselt reisides peab lapsel (0-7. eluaastani, k.a) olema kaasas saatja. Ilma saatja/vanema(te)ta võib reisida alates 8 aastane isik, eeldusel, et vanemad on teadlikud lapse asukohast ning et lapsel on võimalik võtta ühendust oma vanematega. Alaealise lapse eest vastutab tema eestkostja! Eesti siseriiklikul liinil võib lapse saatjaks olla tema alates 10-aastane pereliige või vähemalt 18-aastane saatja (mitte pereliige).  

Alaealise reisi planeerides palun arvestada Lastekaitseseadusega, millest tulenevalt ei tohi alla 16-aastased alaealised viibida ilma saatjata avalikus kohas kell 23.00-06.00 (01.06-31.08 kehtib ajavahemik 24.00-05.00). 

Lapse õiges peatuses väljumise eest ettevõte ei vastuta! 

Üksinda reisival alaealisel soovitame kaasa võtta käsikirjas dokumendi, kus on kirjas vanemate kontaktandmed. 

 

Läti siseriiklik liin 

Kuni 7-aastased lapsed võivad reisida ainult koos vähemalt 13-aastase isikuga. Kui kuni 7-aastased lapsed jäetakse bussis või peatuses järelevalveta, tuleb pöörduda politsei poole. Samuti tuleks politseiga ühendust võtta juhul, kui kuni 15-aastane laps on kadunud, vale bussi peale istunud või paluvad abi.

 

Rahvusvaheline liin 

 

0-11 (k.a.) aastane isik võib reisida välisriiki ainult koos saatjaga (lapsevanem, vähemalt 18-aastane järelvaataja).  

Tulenevalt lähte- ja sihtriikidest, palume enne reisi kindlasti tutvuda alaealiste piiriületuse nõuetega. Alaealise lapse eest vastutab seaduslik eestkostja!

 

Lapse saatjaks oleval isikul peab olema kaasas lapsevanemate ühine nõusolek lapse reisimiseks. Nõusoleku formaat (lihtkiri/notari juures vormistatud dokument) sõltub päriltolu/külastatava riigi nõuetest. Kui reisitakse koos ühe vanemaga, kellel on lapsest erinev perekonnanimi, siis on soovitatav võtta kaasa ka ingliskeelne rahvastiku registri väljavõte, millelt on näha mõlema hooldusõigusega lapsevanema andmed või sünnitunnistuse koopia.

Ilma saatjata võib reisida alates 12-aastane nooruk. Üksi reisides peab alaealisel kindlasti olema kaasas lapsevanemate nõusolek alaealise reisimiseks (koos vanema(te) kontaktandmetega). Üksinda reisival alaealisel soovitame kaasa võtta käsikirjas dokumendi, kus on kirjas vanemate kontaktandmed. 

Alaealisel peab olema reisimiseks kehtiv reisidokument ning kehtiv sõidupilet. 

Alaealise reisi planeerides palun arvestada Lastekaitseseadusega, millest tulenevalt ei tohi alla 16-aastased alaealised viibida ilma saatjata avalikus kohas kell 23.00-06.00 (01.06-31.08 kehtib ajavahemik 24.00-05.00). 

Alaealise Venemaalt välismaale reisimisel on lisaks passile vajalik vanema notariaalselt tõestatud nõusolek, kus on märgitud Venemaalt lahkumise periood ja riigid, mida ta külastab.

 

Nõusoleku näidis (kehtib ainult EL, mitte Venemaal)