Mida teha ühepäevasel reisil Riias?

6 min

Peamine põhjus, miks Riia on Riia, on selle linna oskus end ikka ja jälle uuesti avastada. Mõnes pealinnas tunned juba pärast paari päeva, et oled kõike juba mitu korda näinud, kuid Riial on pakkuda palju-palju rohkem, kui külastajad arvatagi oskavad.

Riia – pidevas uuenemises

Omalaadsed baarid ja kümnete riikide roogi pakkuvad uued restoranid avavad Riias uksi tempos, mida on raske ülejäänud maailmaga võrrelda. Linnaosad, mis kunagi olid popid, on nüüd vanamoodsad ja need rajoonid, kuhu veel paar aastat tagasi jalga tõsta ei julgenud, on täna kuumimate pidude ja moodsaimate inimeste poolt hõivatud. Paljud, kes ei ole veel Riia vaatamisväärsuseid nautinud, ei ole UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvast vanalinnast, külluslikust ooperimajast ja paarist pargist kaugemale jõudnud. Järgmisel linnapuhkusel Riias on aeg see viga parandada. Lubage tutvustada kõike uut, mida Riial on 2020ndate aastate alguses puhkajale pakkuda, kes liigub näiteks Tallinnast või Tartust Riia bussiga.

Usbeki leib ja austrid endises lennuangaaris

Korralik turg on tõeline elamus ja seda veel siis, kui tegemist on Euroopa suurima keskturuga, mis on rajatud sajandivanustesse tsepeliiniangaaridesse. Turusaginas on kõik võrdsed – parimate restoranide peakokad, kes värskelt püütud kala ja eksootilisi ürte otsivad ning pereisad, kes grillimiseks parimaid steike ja seeni välja valivad. Värske usbekipärane leivapäts, austrid, ratas juustu, oliivid ja pudel head veini – kaup korvi ja parki piknikule!

Riia uutest kõrgustest

Jalutuskäigud munakivitänavatel on imelised, sellele on raske vastu vaielda. Kuid elamused Riiast saab viia uutesse kõrgustesse ning seda sõna otseses mõttes. Võimalusi kõrgema taseme vaadeteks on Riias palju. Näiteks Läti Teaduste Akadeemia vaateplatvorm, Riia teletorn või 120 meetri kõrgune Püha Peetri kirik. Miljonivaateid saab kokteilide ja gastonoomilite elamustega kombineerida näiteks katusebaaris Radisson Blu Latvija hotelli 26. korrusel, katuserestoranis Gutenbergs või ühes mitmest restoranist-baarist Galleria Riga kaubanduskeskuse kõrgeimal korrusel.

Katuserestoran Gutenbergs

Ilusal sinisel Daugaval

Majesteetlik Daugava jõgi on ajaloo vältel olnud Riiat läbiv tuiksoon. Ka tänasel päeval armastavad nii kohalikud kui ka külalised jõe kallastel jalutada. Lubage soovitada üht võimalust, kuidas Daugavat veel rohkem nautida – SUP-laual! Riia kanalitest algavad SUP-ekskursioonid, mille käigus viib giid teid jõele ja saarekestele. Eriti meeldejäävad on need jõeekskursioonid, mis toimuvad päikesetõusudel või -loojangutel. Kui SUP-laud veidi äärmuslik tundub, võib ekskursiooniga liituda ka kajakil.

Riias on ka kaks kena jahisadamat – Andrejsala ja Pardaugava, kus on mõnus kajakaid kuulata ja sadamakail jalutades valgeid paate uudistada. Mõlemas sadamas on ka stiilseid kohvikuid ja restorane, kus veidi puhata ja aega veeta. Need, kes Andrejsala sadamast veidi kaugemale uitavad, võivad end leida vanu tööstushooneid avastamas ja muulilt avanevaid linnavaateid nautimas. Kindlasti tee siin ka pilte – paljud turistid siia ei satu.

Riia reisi kohustuslik rannapäev

Maailm oli veidi üllatunud, kui Läti Londoni olümpiamängudel rannavõrkpalli pronksmedali võitis. Lätlased ise olid kindlad, et varem või hiljem pidi see juhtuma – see rahvas lihtsalt jumaldab randu. Läti legendaarseim rannajoon asub loomulikult Jurmalas, vaid üürikese auto- või rongisõidu kaugusel pealinnast. Euroopa kuurortide koorekihti kuuluv Jurmala pakub puhkajale moodsaid spaahotelle, rahulikke metsaradasid ja rattateid, kokteile rannabaarides ja suurepäraseid restorane. Loomulikult on linnakese suurim staar 30 kilomeetri pikkune valge liivaga kaetud rand.

Kes on Jurmalas juba käinud või otsivad alternatiive, leiavad selle Riiast põhjas, Vecakis. Muuseas asub siin ka nudistide rand. Ka Riia ise on koduks nii mõnelegi linnarannale. Kiviviske kaugusel vanalinnast leiab Daugava kaldalt Kipsala ranna. Veidi vähem tunnevad turistid Riia perede lemmikranda Lucavsalase saarel. Need, kes rannapidusid otsivad, leiavad need Cabo rannakohvikust, mis asub Mezaparks pargi järve kaldal.

Riia oskab pidutseda

Sel ajal kui 99% turistidest veedab lõviosa oma ajast vanalinnas, toimuvad Riia kõige lahedamate inimeste pöörased peod veidi eemal. Hetkel on Riia ööelu kuumim paik Tallinna tänava kvartal ning seal asuv endine kiirabidepoo. Tänasel päeval on siin hea muusika, hingelt vabade inimeste ja suurepärase tänavatoidu paradiis. Lähedal asub ka boheemlaslik Miera iela, mis tõlkes tähendab Rahu tänavat. Hipiliku kõlaga nime kandvalt tänavalt leiab mõnusalt sumisevaid kohvikuid ja moodsaid hipsteribaare. Kes eriti põnevate elamuste jahil, võivad seigelda üle Daugava ja uurida, mida on Kalnciema kvartali koduse agulimiljöö ööelul pakkuda. Liikudes tagasi südalinna poole, on populaarsed peo- ja kohtumiskohad Gauja, Aleponija ja Vest – pakkudes melu nii šikile hipsterile kui ka klassikalisemale pidulisele. Mainimata ei saa jätta ka Riia üht kuulsaimat ööklubi KKC.

Riias on nurgakesi, kuhu keegi väga ei satu

Ehkki tehniliselt on tegemist metropoliga, on Riias veel küllaga alles ka neid nurgataguseid ja kitsaid tänavaid, kuhu enamik turiste mitte kunagi ei satu. Näiteks Grizinkalnsi linnaosa, mille üle 100-aastased puitmajad ja väärikalt vananevad juugendstiilis hooned ning armsad agulitänavad näevad uudishimulikke rändureid palju vähem kui südalinna kärarikkad puiesteed. Samuti leiab siin mõnusaid parke, mille kohvikutes jalgu puhata.

Mõned teised veidi vähem populaarsed, kuid 100% külastamist väärt Riia rajoonid on Moskva, Tornakalnsi ja Sarkandaugava linnaosad. Kõik kolm jäävad vanalinna peamistest vaatamisväärsustest natuke kaugemale, pakkudes võimalust tajuda Riiat just nii, nagu kohalikud seda teevad. Jalutadege tänavakunstiga ääristatud kõnniteegaleriidel ja kinnitage keha portsu pelmeenidega mõnes põnevas keldribaaris.

Luues kokteile ja maitstes õllesid

Parim võimalus võimalus elamusi koguda, on nendesse sukelduda. Miks mitte teha seda õppides ja avastades. Näiteks saab hüpata sadulasse ja koos giidiga läbi linna sõita. Hea söögi-joogi austajatele on saadaval arvukalt kokteilide valmistamise ja kokkamiskoolitusi. Õllesõbrad on oodatud rännakule käsitööõllede maastikule – saab piiluda pruulikodadesse ja muidugi pakutakse humalajooki ka mekkida.

Autor: Graham Williams

Kopeeritud