luxexpress, site logo

Mida peaks jälgima, kui oled suundumas reisile koos lastega?

5 min

Ees on koolivaheaeg ning paljudel peredel on plaanis võtta ette reis Lux Expressiga. Niisiis, toome välja mõningad nõuded, mida peaks jälgima, kui oled suundumas reisile koos lastega.

Millega tuleks kindlasti arvestada, kui reisid lastega siseriiklikel liinidel?

Eesti-siseselt reisides peab lapsel (0-7. eluaastani, k.a) olema kaasas saatja. Ilma saatja/vanema(te)ta võib reisida alates 8-aastane isik, eeldusel, et vanemad on teadlikud lapse asukohast ning et lapsel on võimalik võtta ühendust oma vanematega. Alaealise lapse eest vastutab tema eestkostja! Eesti siseriiklikul liinil võib lapse saatjaks olla tema alates 10-aastane pereliige või vähemalt 18-aastane saatja (mitte pereliige).  

Üksinda reisival alaealisel soovitame kaasa võtta käsikirjas dokumendi, kus on kirjas vanemate kontaktandmed. 

 Millega tuleks arvestada, kui reisid lastega rahvusvahelistel liinidel 

0-11 (k.a.) aastane isik võib reisida välisriiki ainult koos saatjaga (lapsevanem, vähemalt 18-aastane järelvaataja). Tulenevalt lähte- ja sihtriikidest, palume enne reisi kindlasti tutvuda alaealiste piiriületuse nõuetega. Alaealise lapse eest vastutab seaduslik eestkostja!

Lapse saatjaks oleval isikul peab olema kaasas lapsevanemate ühine nõusolek lapse reisimiseks. Nõusoleku formaat (lihtkiri/notari juures vormistatud dokument) sõltub päriltolu/külastatava riigi nõuetest. Kui reisitakse koos ühe vanemaga, kellel on lapsest erinev perekonnanimi, siis on soovitatav võtta kaasa ka ingliskeelne rahvastiku registri väljavõte, millelt on näha mõlema hooldusõigusega lapsevanema andmed või sünnitunnistuse koopia.

Ilma saatjata võib reisida alates 12-aastane nooruk. Üksi reisides peab alaealisel kindlasti olema kaasas lapsevanemate nõusolek alaealise reisimiseks (koos vanema(te) kontaktandmetega). Üksinda reisival alaealisel soovitame kaasa võtta käsikirjas dokumendi, kus on kirjas vanemate kontaktandmed. 

Alaealisel peab olema reisimiseks kehtiv reisidokument ning kehtiv sõidupilet. 

PS. Alaealise reisi planeerides palun arvestada Lastekaitseseadusega, millest tulenevalt ei tohi alla 16-aastased alaealised viibida ilma saatjata avalikus kohas kell 23.00-06.00 (01.06-31.08 kehtib ajavahemik 24.00-05.00).